Podľa Jaromíra Dřízala, predsedu Podnikateľského zväzu pekárov a cukrárov v ČR, pekárňam v posledných rokoch stúpali náklady, ktoré kvôli tlaku na trhu nemohli premietnuť do cien. Mnoho pekární je vraj v strate a lacnejšia múka by im mohla pomôcť prežiť. Prípadné zníženie cien by zrejme viedlo k zhoršeniu kvality pečiva. Dřízal to povedal novinárom počas Dňa otvorených dverí v pelhřimovskej pekárni Adélka.
Na jeseň budú výrobcovia s obchodníkmi rokovať o cenách chleba a pečiva pre ďalšírok. "Určite tam bude silný tlak zo strany obchodu," uviedol Dřízal. Podľa neho sú už teraz v Česku asi ôsme najnižšie ceny pekárenských výrobkov v Európskej únii. Uviedol, že pekárne potrebujú lepšie tržby, aby mohli zaplatiť kvalifikovaných pracovníkov a aby sa mohli rozvíjať. Dodal, že priemerná mzda včeských pekárňach vlani predstavovala 16 100 korún hrubého mesačne, hoci tam ľudia musia veľa pracovať cez víkendy a v noci.
Českí výrobcovia pečiva sú podľa zväzu tiež decimovaní dovozom mrazených polotovarov."Keď nás prevalcujú zahraniční dodávatelia s polotovarmi, do desiatichrokov tu budeme kupovať toastový chlieb ako v Amerike a spomínať na kvalitné české výrobky," uviedol predseda.
Predrokom 1989 fungovalo v ČR len okolo 65 pekární. Od 90. rokov sa sieť rýchlo rozrastala. Teraz podľa zväzu v krajine pôsobí asi 750 pekární. V poslednýchpiatich rokoch ale desiatky menších prevádzok ukončili činnosť. Niektoré staršie pekárne majú podľa Dřízala problémy kvôli tomu, že nemajú novink ya držia sa len klasickej výroby chleba a pečiva.